همه چیز درمورد آزمایش کلسترول خون

دسترسی سریع به نوشته

Chol در برگه‌ي آزمایش خون به معنای توتال کلسترول خون است که حد بالا، پایین و نرمال دارد؛ اما، آیا نرمال بودن Chol در برگه‌ی آزمایش خون به معنای عدم وجود خطر بیماری‌های مرتبط با کلسترول خون است؟

در ادامه، پاسخ این پرسش را خواهیم داد؛ اما، پیش از آن باید در مورد کلسترول خون، اجزای آن شامل اچ دی ال و ال دی ال و کیت آزمایشگاهی HDL و LDL اطلاعاتی کسب کنیم. در نتیجه، با شرکت توسعه کیمیای سعادت همراه باشید.

کلسترول خون چیست؟

کلسترول نوعی چربی است که در خون انسان جریان دارد. حدود ۲۵ درصد کلسترول خون از غذا و حدود ۷۵ درصد کلسترول خون از کبد تأمین می‌شود. شاید تصور کنید که کلسترول برای بدن مضر است؛ اما، اینطور نیست. در حقیقت، وجود کلسترول برای بدن لازم است؛ اما، نوع خوب و بد دارد که با کیت آزمایشگاهی HDL و LDL سنجیده می‌شود. کنترل نوع بد برای جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی واجب است؛ اما، پرسش این است که چگونه میزان نوع بد کلسترول خون را کنترل کنیم؟ آزمایش کلسترول خون. این آزمایش توتال کلسترول را به شما نشان می‌دهد؛ اما، آیا کافی است؟ در ادامه، مشخص خواهد شد.

انواع کلسترول خون کدامند؟

کلسترول خون دو نوع خوب و بد دارد که با نام‌های HDL (چربی خوب) و LDL (چربی بد) شناخته می‌شوند. در ادامه، با آنها آشنا خواهیم شد.

اچ دی ال چیست؟

اچ دی ال یا لیپوپروتئین با چگالی بالا نوعی چربی خوب برای بدن است که خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد؛ اما، چگونه؟ این کلسترول از کبد ساخته می‌شود؛ سپس، ال دی ال انباشته شده در عروق را جدا می‌کند که از انسداد عروق جلوگیری کند.

بیشتر بدانید !

ال دی ال چیست؟

ال دی ال یا لیپوپروتئین با چگالی پایین نوعی چربی بد برای بدن است که خطر بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد؛ اما، چگونه؟ این کلسترول در عروق انباشته می‌شود؛ بنابراین، انسداد آنها را در پی دارد. در نتیجه، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد.

بیشتر بدانید !

توتال کلسترول چیست؟

توتال کلسترول مجموع چربی خوب و بد را در بدن نشان می‌دهد. نرمال بودن این عدد نشانه‌ی خوبی است؛ اما، کافی نیست. ممکن است توتال کلسترول شما نرمال باشد؛ اما، تناسب چربی‌های خوب و بد شما صحیح نباشد.

اهمیت اندازه‌گیری HDL و LDL در کنار اندازه‌گیری توتال کلسترول چیست؟

حتما متوجه شده‌اید که توتال کلسترول در آزمایش خون نشان‌دهنده‌ی میزان چربی خوب و چربی بد به صورت مجزا نیست؛ بلکه، مجموع چربی را نشان می‌دهد. در نتیجه، ممکن است که شما توتال نرمال داشته باشید؛ اما، چربی بد شما نسبت به چربی خوب شما بیشتر باشد. در نتیجه، شما همچنان در خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی هستید؛ اما، متوجه نخواهید شد. این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت سنجش اچ دی ال و ال دی ال به صورت مجزا با کیت آزمایشگاهی HDL و LDL را نشان می‌دهد؛ اما، چگونه؟

نحوه‌ی اندازه‌گیری HDL و LDL چگونه است؟

اندازه‌گیری HDL و LDL با کیت اچ دی ال و کیت ال دی ال انجام می‌شود که در حین سنجش توتال کلسترول امکان‌پذیر است؛ کافیست، کیت‌های مورد نظر موجود باشد. لازم به ذکر است که شرایط آزمایش با کیت اچ دی ال و ال دی ال کمی متفاوت است که بیان می‌شود.

روش اندازه‌گیری hdl cholesterol چیست؟

اندازه‌گیری اچ دی ال به صورت مستقیم بدون نیاز به سانتریفیوژ انجام می‌شود. در مرحله‌ی اول مواد مخصوص کیت اچ دی ال لیپوپروتئین‌های با چگالی پایین را حذف می‌کند که مانع ورود آنها به واکنش آنزیمی سنجش اچ دی ال شود؛ سپس، واکنش آنزیمی رخ می‌دهد که اچ دی ال قابل اندازه‌گیری می‌شود.

شرایط آزمایش کلسترول خون همراه با آزمایش HDL و LDL چگونه است؟

اگر آزمایش کلسترول خون انجام دهید، نیاز به رعایت شرایط خاص ندارید؛ اما، اگر آزمایش HDL و LDL با کیت آزمایشگاهی HDL و LDL انجام می‌دهید، باید ۸-۱۲ ساعت پیش از آزمایش ناشتا باشید. شما می‌توانید آب بنوشید؛ اما، نوشیدن و خوردن باقی نوشیدنی‌ها و خوردنی‌ها مجاز نیست.

میزان نرمال انواع کلسترول خون چقدر است؟

میزان نرمال توتال کلسترول در آزمایش خون زیر mg/dL ۲۰۰ است. میزان نرمال اچ دی ال و ال دی ال سنجیده شده با کیت آزمایشگاهی HDL و LDL نیز متفاوت است. میزان نرمال اچ دی ال باید بین ۴۰ تا ۶۰ mg/dL باشد و میزان نرمال ال دی ال کمتر از ۱۰۰ mg/dL باشد. در ادامه، جزئیات بیشتر را خواهید دید.

میزان نرمال Total Cholesterol در آزمایش خون با مقیاس mg/dL

 •  کمتر از ۲۰۰ : مطلوب
 •  مابین ۲۰۰-۲۳۹ : بالا
 • بیشتر از ۲۳۹ : بسیار بالا و خطرناک

میزان نرمال HDL در آزمایش خون با مقیاس mg/dL

 • کمتر از ۴۰: پایین
 • مابین ۴۰-۶۰: مطلوب
 • بیشتر از ۶۰: بالا

میزان نرمال LDL در آزمایش خون با مقیاس mg/dL

 • کمتر از ۱۰۰: مطلوب
 • مابین ۱۰۰-۱۲۹: عادی
 • مابین ۱۳۰-۱۵۹: بالا
 • مابین ۱۶۰-۱۸۹: بسیار بالا
 • بیشتر از ۱۹۰: خطرناک

شرکت توسعه کیمیای سعادت؛ واردکننده‌ی کیت آزمایشگاهی HDL و LDL

شرکت توسعه کیمیای سعادت وارد کننده‌ی کیت HDL و LDL است. این شرکت با هدف افزایش سطح کیفی آزمایشگاه‌های کشور کیت آزمایشگاهی HDL و LDL کمپانی رندکس انگلستان را به صورت انحصاری وارد می‌کند. در نتیجه، کیفیت محصولات شرکت توسعه کیمیای سعادت در ایران بی‌رقیب است.

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی و بررسی کلسترول خون، اجزای آن شامل اچ دی ال و ال دی ال و کیت آزمایشگاهی HDL و LDL پرداختیم. ابتدا، مفهوم توتال کلتسرول در آزمایش خون را شرح دادیم؛ سپس، اهمیت سنجش HDL و LDL به صورت مجزا را بررسی کردیم. در نهایت، شرایط آزمایش HDL و LDL را به همراه نحوه‌ی تفسیر آن بیان کردیم. از اینکه با شرکت توسعه کیمیای سعادت تا پایان مطلب همراه بودید، ممنونیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا