گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز (G-6-PD)

گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز (G-6-PD) آنزیم موجود در سیتوسل سلول هاست که ژن آن در کروموزم X حضور دارد و در کلیه سلول های بدن یافت می شود. گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز در پردازش کربوهیدرات ها نقش دارد. G-6-PD نقش مهمی در گلبول های قرمز خون ایفا می کند و از آنها در برابر آسیب یا تخریب زودرس محافظت می کند. یکی از محصولات اصلی آنزیم G-6-PD ، ریبوز 5 فسفات است که برای DNA اهمیت دارد. واکنش شیمیایی انجام شده توسط این آنزیم، NADPH تولید کرده که از سلول های بدن در برابر اکسیژن فعال محافظت می کند.

کمبود گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز (G-6-PD) کمبود رایج آنزیمی است که در مسیر پنتوز فسفات رخ می دهد و بیش از 400 میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا هستند. کمبود G-6-PD نقص ژنتیکی وابسته به کروموزم X است که اغلب گلبول های قرمز خون را تحت تاثیر قرار می دهد.

نقص در آنزیم G-6-PD باعث همولیز زودرس (شکستن گلبول های قرمز) می شود. اگر مغز استخوان نتواند کاهش گلبول قرمز را جبران کند، آنمی همولیتیک رخ می دهد. بسیاری از افراد دارای نقص آنزیمی گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز، اغلب نشانه ای ندارند و در اثر برخورد با مواد خاصی، آنمی همولیتیکی حاد (AHA) در آنها بروز می کند که جان افراد به خصوص کودکان را تهدید می نماید. نشانه های مرتبط با کمبود G-6-PD شامل رنگ پریدگی، زردی، ادرار سیاه، خستگی، تنگی نفس، افزایش ناگهانی دمای بدن، درد پایین کمر، بزرگ شدن طحال و تپش قلب می باشد. نشانه های دیگر آن ها شامل حالت تهوع، اسهال و دل درد می باشد. باید خاطر نشان کرد که کمبود گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز یک عامل مهم زردی نوزادان می باشد. تشخیص سریع و به موقع کمبود گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز نقش مهمی در کنترل موفق آنمی همولیتیک بازی می کند.

کیت G-6-PD رندکس به منظور اندازه گیری کمی گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز در اریتروسیت ها مورد استفاده قرار می گیرد. فعالیت آنزیمی توسط اندازه گیری میزان جذب در 340 نانومتر ناشی از کاهش  +NADP تعیین می شود. این کیت فاقد تداخل های ناشی از شستشو قبل انجام تست می باشد.
[supsystic-tables id=136]

ویژگی­ها:

  • روش کیت رندکس با دیگر روش های تجاری موجود مقایسه و تطابق مناسبی نشان داده شد (0.99 correlation coefficient ).
  • این کیت برای هر دو روش دستی و دستگاهی مناسب بوده و قابل نصب بر روی تعداد زیادی از دستگاه های بیوشیمی می باشد.
  • روش انجام: UV
  • به صورت لیوفیلیزه
  • نمونه مورد استفاده: خون کامل
  • کنترل: کنترل نرمال و deficient گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز
  • محدوده قابل اندازه گیری: 15تا4303 یونیت بر لیتر
  • پایداری محلول آماده شده: در صورت نگهداری در دمای 2 تا 8 درجه تا 4 هفته پایدار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا