تست نسبت میکروآلبومین کراتینین چیست؟

تست ادرار نسبت کراتینین میکروآلبومین روشی برای بررسی مقادیر بسیار کمی از پروتئینی به نام آلبومین در نمونه ادرار شما است. مقادیر کم آلبومین در ادرار، که گاهی اوقات میکروآلبومین نامیده می‌شود، ممکن است یکی از اولین علائم بیماری کلیوی باشد. اگر بیماری کلیوی را زود تشخیص دادید، می‌توانید قبل از بدتر شدن آن، تحت درمان قرار بگیرید. ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با تست میکروآلبومین آشنا کنیم.(۱)

آلبومین و کراتینین چیست؟

آلبومین پروتئین اصلی موجود در خون است. وقتی کلیه‌های سالم مواد زائد خون را تمیز می‌کنند، فیلترهای کوچک مانع از خروج مولکول‌های بزرگ آلبومین از بدن شما در ادرار می‌شوند. به طور معمول، تنها اثری از آلبومین، یا اصلاً، از فیلترها عبور می‌کند. اما اگر کلیه های شما آسیب دیده باشد، ممکن است مقادیر بیشتری آلبومین به ادرار شما وارد شود.

کراتینین یک ماده زائد طبیعی در ادرار است که از ساییدگی و پارگی روزانه ماهیچه های شما به وجود می‌آید. آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین،  مقدار آلبومین را با مقدار کراتینین موجود در ادرار شما مقایسه می‌کند. این روش دقیق تری برای اندازه گیری میزان آلبومین در ادرار است.

در بیشتر موارد، پزشک شما می‌تواند از نتایج آزمایش یک نمونه ادرار برای تخمین میزان آلبومین وارد شده به ادرار شما در طول یک دوره ۲۴ ساعته استفاده کند.

آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین برای چه کاری استفاده می شود؟

تست میکروآلبومین اغلب برای بررسی علائم بیماری کلیوی در افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به آن هستند، اما علائمی ندارند، استفاده می‌شود. اگر:

 • دیابت داشته باشند.
 • فشار خون بالا دارند.
 • سابقه خانوادگی بیماری کلیوی، دیابت یا فشار خون بالا داشته باشند.
 • بیماری قلبی داشته باشد.
 • بالای 50 سال سن دارند.
 • از دخانیات استفاده کنند.
 • اضافه وزن داشته باشد.

اگر آلبومین غیرطبیعی در آزمایش ادرار داشته اید یا بیماری کلیوی برای شما تشخیص داده شده است، آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین نیز ممکن است برای نظارت بر وضعیت شما یا برای مشاهده میزان عملکرد درمان شما استفاده شود.

چرا به آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین نیاز دارم؟

بیماری کلیوی اولیه معمولاً هیچ علامتی ندارد. بنابراین، اگر شما در معرض خطر بالای بیماری کلیوی هستید، به آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین نیاز دارید تا بتوانید بیماری کلیوی را پیدا کرده و قبل از ایجاد مشکلات جدی سلامتی، آن را درمان کنید. دیابت و فشار خون بالا شایع ترین علل بیماری کلیوی هستند.

اگر دیابت دارید، باید هر سال آزمایش بیماری کلیوی بدهید.

اگر نتایج آخرین تست میکروآلبومین شما نشان داد که سطح آلبومین بالاتر از هدفی است که پزشک برای شما تعیین کرده است، ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشید.

اگر شرایط دیگری دارید که خطر ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش می‌دهد، مانند فشار خون بالا یا بیماری قلبی، از پزشک خود بپرسید که چند بار نیاز به آزمایش دارید.

در طول آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین چه اتفاقی می افتد؟

روش های مختلفی برای جمع آوری نمونه ادرار برای آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین وجود دارد:

نمونه ادرار “تصادفی” یا “نقطه ای” به این معنی است که شما در هر زمانی از روز یک نمونه ادرار جمع آوری می‌کنید. شما معمولاً این نمونه را در پزشک یا در یک آزمایشگاه پزشکی جمع آوری می کنید.

یک نمونه ادرار در اوایل صبح یا زمان مشخص شده اول صبح یا پس از چهار ساعت دستشویی نرفتن جمع آوری می‌شود. احتمالاً کیت و دستورالعملی برای جمع آوری ادرار در خانه به شما داده می‌شود.

برای نمونه ادرار 24 ساعته باید تمام ادرار خود را در یک دوره 24 ساعته جمع آوری کنید. این آزمایش معمولاً برای پیگیری نتایج غیرطبیعی از آزمایش روی یک نمونه ادرار استفاده می‌شود. آزمایش ادرار 24 ساعته دقیق ترین روش برای اندازه گیری آلبومین در ادرار است.

برای یک نمونه ادرار تصادفی، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است یک دستمال پاک کننده، یک ظرف کوچک و دستورالعمل هایی برای نحوه استفاده از روش “Clean Catch” برای جمع آوری نمونه ادرار به شما بدهد. مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا میکروب های پوست شما وارد نمونه نشوند:

 1. دست های خود را با آب و صابون بشویید و خشک کنید.
 2. ناحیه تناسلی خود را با دستمال پاک کننده تمیز کنید:
 3. برای آلت تناسلی، تمام سر (انتهای) آلت تناسلی را پاک کنید. اگر پوست ختنه گاه دارید، ابتدا آن را عقب بکشید.
 4. برای واژن، لابیاها (چین های پوست اطراف واژن) را جدا کرده و قسمت های داخلی را از جلو به عقب پاک کنید.
 5. برای چند ثانیه در توالت ادرار کنید و سپس جریان را متوقف کنید. دوباره شروع به ادرار کنید، این بار داخل ظرف. اجازه ندهید ظرف به بدن شما برسد.
 6. حداقل یک یا دو اونس ادرار را در ظرف جمع کنید. ظرف باید دارای علامت هایی باشد که نشان دهد چقدر ادرار نیاز است.

برای جمع آوری خانگی برای نمونه ادرار صبح زود یا زمان بندی شده، دستورالعمل ها تقریباً مشابه نمونه ادرار تصادفی خواهد بود. حتماً دستورالعمل هایی را که با کیت مجموعه شما ارائه می‌شود دنبال کنید.

برای نمونه ادرار 24 ساعته، یک ظرف مخصوص برای جمع آوری ادرار در یک روز کامل و دستورالعمل هایی در مورد نحوه جمع آوری و نگهداری نمونه به شما داده می‌شود. ارائه دهنده شما به شما می گوید چه زمانی شروع کنید. این آزمون به طور کلی شامل مراحل زیر است:

 1. برای شروع، طبق معمول در توالت ادرار کنید. این ادرار را جمع نکنید. زمان دفع ادرار را یادداشت کنید.
 2. برای 24 ساعت آینده، تمام ادرار خود را در ظرف جمع آوری کنید.
 3. در طول دوره جمع آوری، ظرف ادرار را در یخچال یا در یک خنک کننده با یخ نگهداری کنید.
 4. 24 ساعت پس از شروع آزمایش، در صورت امکان سعی کنید ادرار کنید. این آخرین جمع آوری ادرار برای آزمایش است.
 5. ظروف حاوی ادرار را طبق دستور به مطب پزشک یا آزمایشگاه برگردانید.
 6. اگر هموروئیدی دارید که خونریزی می‌کند یا دوره قاعدگی خود را می‌گذرانید، قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا برای آماده شدن برای آزمایش باید کاری انجام دهم؟

قبل از ارائه نمونه ادرار، ممکن است لازم باشد از موارد زیر اجتناب کنید:

 • ورزش شدید:  ورزش سخت ممکن است مقدار آلبومین در ادرار شما را برای مدت کوتاهی افزایش دهد.
 • خوردن گوشت:  گوشت می‌تواند سطح کراتینین شما را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین ممکن است از شما خواسته شود که یک روز قبل از آزمایش هیچ چیزی نخورید.
 • با پزشک خود در مورد نحوه آمادگی های  خود مشورت کنید. حتماً بپرسید که آیا داروها یا مکمل هایی که مصرف می‌کنید می‌تواند بر نتیجه آزمایش شما تأثیر بگذارد یا خیر.

آیا این آزمایش خطری دارد؟

هیچ خطر شناخته شده ای برای ارائه نمونه ادرار برای آزمایش نسبت کراتینین میکروآلبومین وجود ندارد.

تفسیر نتیجه آزمایش کراتینین میکروآلبومین چگونه است؟ 

اگر نسبت کراتینین میکروآلبومین شما مقدار غیرطبیعی آلبومین را در ادرار شما نشان دهد، احتمالاً برای تأیید نتایج به آزمایش‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. به این دلیل که افزایش موقت سطح آلبومین ممکن است در اثر ورزش، برخی داروها، تب و التهاب در بدن ایجاد شود.

معمولاً در سه تا شش ماه پس از اولین تست میکروآلبومین، دو آزمایش دیگر خواهید داشت. اگر از هر سه آزمایش دو آزمایش سطوح غیر طبیعی آلبومین را در ادرار شما نشان دهد، ممکن است در مراحل اولیه بیماری کلیوی داشته باشید.

مقادیر بالاتر یا افزایش آلبومین در ادرار معمولاً به این معنی است که:

 • بیماری کلیوی جدی تر که احتمالاً سریعتر بدتر می‌شود
 • خطر بیشتر برای ایجاد مشکلات قلبی و عروقی (بیماری های عروقی)
 • مقادیر کم آلبومین در ادرار همیشه به این معنی نیست که شما به بیماری کلیوی مبتلا هستید.

سایر شرایطی که باعث التهاب می‌شوند ممکن است آلبومین در ادرار را افزایش دهند، از جمله:

 • عفونت های دستگاه ادراری
 • عفونت لثه (پریودنتیت)
 • هپاتیت

نتایج آزمایش شما ممکن است تحت تأثیر میزان عضله، رژیم غذایی، سن و نژاد شما نیز قرار گیرد.

اگر نتیجه غیرطبیعی داشتید، پزشک شما معمولاً آزمایش‌های کلیوی دیگری از جمله آزمایش خون به نام آزمایش تخمینی نرخ فیلتراسیون گلومرولی (eGFR) را تجویز می‌کند. با پزشک خود در مورد معنای نتیجه آزمایش خود صحبت کنید. اگر زودهنگام بیماری کلیوی شما تشخیص داده شود، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش میزان آلبومین در ادرار و محافظت از سلامت خود انجام دهید.

به راحتی می‌توان پرآلبومین را با آلبومین اشتباه گرفت. اگرچه آنها شبیه به هم هستند، پرآلبومین نوع متفاوتی از پروتئین است. آزمایش پیش آلبومین بخشی از آزمایش سلامت کلیه شما نیست.

نتیجه گیری

ما در این مقاله شما را با تست میکروآلبومین و آمادگی های لازم برای آزمایش آشنا کردیم. در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید. 

آخرین مطالب
با ثبت ایمیل، از جدید‌ترین مطالب با‌خبر شوید !

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا